Instagram
Telefon
WhatsApp
EnglishGermanItalianRussianSpanishTurkish
Erdal Fırat MühendislikErdal Fırat MühendislikErdal Fırat Mühendislik
(Pazartesi- Cumartesi)
info@erdalfiratmuhendislik.com
Konak, İZMİR

Surfcam DNC

Surfcam DNC

EDIT NC REPOST Sisteminin Yapısı Nasıldır?

EDIT NC, repost, yüksek megabaytlı NC Editör, Yeniden Macrolama, hazır dögüye girmiş NC örneklemelerini postunuza entegre etme, hesap makineleri ve DNC sisteminden oluşan komple bir çözümdür.

Yazılım, merkezi bilgisayarda CNC programlarını veri tabanı mantığı ile tutan ve bunların yönetimini sağlayan ve her tezgah ile olan iletişimi sağlayan protokolleri tutar.

DNC hub olarak tanımlanan donanım PC’nin seri portuna bağlanır ve üzerinde 8 adet RS232 port çıkışı vardır ve her bir port çıkışı bir CNC tezgaha özel kalitede, gürültüden etkilenmeyen kablolar ile bağlanır. Bu sisteme bağlanacak CNC tezgah sayısı 128’e kadar, CNC tezgahlar ile DNC hub arasındaki mesafe de 1 km’ye kadar çıkartılabilir.

 

Opsiyonel olarak merkezi bilgisayar olarak adlandırılan bilgisayar ile CAM sistemi arasında network bağlantısı yapılarak, CAM sisteminde hazırlanan CNC programlar doğrudan tezgahlara yüklenebilir.

DNC Sisteminin Avantajları;

 • DNC sistemi ile hazırlanan CNC programlar tek bir merkezde toplanır. Merkezi bilgisayarda yapılacak olan düzenli yedekleme ile veri kayıp riski ortadan kalkar.
 • CNC programlar, tezgah operatörleri tarafından yüklenebilir (download), özel olarak bu amaç için yetiştirilmiş bir personel bulundurmaya gerek kalmaz.
 • Merkezi bilgisayar, CNC programlarının en son versiyonunu tuttuğu için tezgah operatörlerinin yanlış program yükleme riski kalmaz.
 • Gerektiğinde CNC program tezgah operatörü tarafından tezgah üzerinde değiştirilirse, programın değiştirilmiş hali merkezi bilgisayara geri gönderilebilir. (upload)
 • Merkezi bilgisayara upload edilen programlar için, karşılaştırma programı kullanılarak farklı satırlar kolayca tespit edilebilir.
 • Merkezi bilgisayar, mevcut CNC programları belirli bir kataloglama mantığı ile tuttuğundan programlara erişim kolay ve hızlı olur.
 • DNC sistemi ile, Kesici Takım Ölçme (Tool Presetter) tezgahı arasında herhangi bir CNC tezgah gibi bağlantı sağlanırsa, takım boy ve çap offsetleri bir dosya olarak merkezi bilgisayara upload edilerek ilgili tezgaha download edilebilir. Böylece operatörler tarafından CNC tezgaha girilmesi gereken yüzlerce takıma ait çap ve boy bilgisi hatasız ve hızlı bir biçimde yüklenir.
 • DNC sistemi, Koordinat Ölçme (CMM) tezgahlarına bağlanılarak parça ölçümünde kullanılan programlar upload/download edilebilir. Ayrıca Reverse Engineering(tersine mühendislik) olarak adlandırılan yöntem ile CMM tezgahına bağlanan parçaların bilgisayarda modellerini oluşturmak için gerekli koordinat bilgileri alınabilir.
 • Tezgahlara ait PLC dosyalarının birer kopyaları merkezi bilgisayarda tutulabilir ve gerektiğinde ilgili tezgahlara yüklenerek tezgah fonksiyonlarını etkileyen sorunlara çok kısa sürede müdahale edilebilir.
 • ISO 9000 veya benzeri bir kalite sisteminin kullanılması durumunda CNC programların revizyon kontrolü ve yönetimi için ideal çözüm sağlanır.
 • Program upload/download işlemleri için otomatik kayıt tutulur. Bu sayede hangi program hangi tezgaha ne zamam yüklenmiş, ne kadar zaman sonra yeni program yüklenmiş gibi bilgilere istenildiği zaman ulaşılabilir.
 • Daha gelişkin DNC sistemlerinde (Machine Tool Monitoring) olarak adlandırılan yöntemler kullanılarak CNC tezgaha ait veriler (ilerleme, devir, tezgah alarmları, kesici takımın aşınma durumu) gibi bilgiler kayıt olarak tutularak gerekli istatistiki bilgiler elde edilebilir.

Takım yollarının grafik simülasyonu da DNC paketlerinin bir modülü gelir. Bu sayede CNC programlarındaki takım yolları tezgaha yüklenmeden önce test edilip doğrulanabilir.

DNC Sisteminin Kazandırdığı Verimlilik

 • Her program yüklemede ortalama 10 dakika (USB ile veya taşınabilir bir bilgisayar ile program yüklemeye göre),
 • Her program için ortalama 20 dakika takım boy ve çap ofseti girilmesinde (Manuel olarak tezgah kontrol sistemi üzerinden offset değerleri girilmeye göre),
 • MDI yöntemine göre program başına ortalama 60 dakika,
 • Upload edilen programların farklılıklarının karşılaştırılmasında program başına ortalama 30 dakika zaman kazanılacağı yapılan istatistiklerle belirlenmiştir.

Ayrıca, yanlış, eski, revizyon CNC programı veya takım ofseti yüklemekten kaynaklanan hatalı parça üretimi ve hatalı parçaların kalite kontrolü için harcanan kayıp zaman ve malzemelerin verimliliğe olan etkisinin her zaman dikkate alınması gerekmektedir.